مجله

آموزش: قفل کردن چرخش خودکار صفحه نمایش iPad و iPhone در iOS 13 و iPadOS 13

قفل کردن چرخش صفحه نمایش در iPhone و iPad

آیفون و آیپد با استفاده از سنسور داخلی چرخیدن گوشی یا تبلت را تشخیص می دهند و در نتیجه آن، محتوای نمایش داده شده بر روی صفحه از حالت ایستاده (Portrait) به حالت افقی (Landscape) تغییر می کند. این موضوع ممکن است برای شما آزار دهنده باشد! دقیقا منظور ما زمانی است که شما در حالت خوابیده میخواهید پیام تلگرامی بفرستید و یا آن زمان که می خواهید در همان حالت جدیدترین قسمت سریال مورد علاقه اتان را ببینید.

اگر میخواهید پیام تلگرامی بدهید به کانال موبایل هپتا در تلگرام هم سری بزنید، تخفیفات ویژه ای برای اعضای کانال تلگرام در نظر گرفته ایم. عضویت در کانال موبایل هپتا در تلگرام

بنابراین، هر لحظه ممکن است در حالت های مختلف دستگاه شما آنطور که نباید چرخش داشته باشد و باعث اذیت و آزار شما شود. در این پست از موبایل هپتا قصد داریم روش قفل کردن چرخش صفحه نمایش iPad و iPhone را به شما عزیزان آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

 

قابلیت چرخش خودکار صفحه یا Auto Rotation

برای بسیاری از کاربران اندروید، زمانی که به iOS مهاجرت می کنند، این سوال پیش می آید که قابلیت Auto Rotation که در دستگاه های اندروید (اندروید 5 به قبل) وجود داشت، در کدام بخش iOS قرار گرفته است.

در پاسخ به این سوال می بایست بگویم که iPad OS و iOS این قابلیت را – حداقل با این نام – ندارد؛ بلکه Apple تصمیم گرفته قابلیت چرخش خودکار را به صورت پیش فرض فعال بگذارد و به شما این قابلیت را بدهد که در هر جهت که تمایل داشته باشید، صفحه نمایش را ثابت کنید.

 

ثابت کردن صفحه نمایش در حالت Portrait

چندین سال است که قابلیت Portrait Orientation Lock برای کاربران iOS از طریق Control Center در دسترس است. اما با توجه به دستگاه شما، دسترسی به Control Center ممکن است اندکی متفاوت باشد. بنابراین با توجه به دستورات زیر پیش بروید تا در طول آموزش دچار سردرگمی نشوید.

 

1-1- اگر از iPad یا iPhone های نسبتا جدید که فاقد کلید Home هستند – iPhone X به بعد – می توانید با کشیدن سمت راست صفحه نمایش از بالا به پایین به Control Center دست یابید.

2-1- اگر از iPhone یا iPod Touch هایی که دارای کلید Home هستند – iPhone 8 به قبل – کافیست از بالای کلید Home به بالا صفحه نمایش بکشید تا Control Center برای شما نمایان شود.

دسترسی به Control Center2- حال بر روی علامت قفل زیر بخش تنظیمات شبکه (در شکل با کادر قرمز نمایان شده است) ضربه بزنید.

قفل کردن چرخش صفحه نمایش در iPhone و iPad

3- با ضربه زدن متوجه می شوید که رنگ علامت قفل به قرمز تغییر می کند و باعث می شود صفحه نمایش در حالت عمودی قفل شود. حال می توانید در هر حالتی از دستگاه خود به صورت عمودی استفاده کنید.

قفل کردن چرخش صفحه نمایش در iPhone و iPad

4- در هر زمان با ضربه دوباره روی این علامت می توانید این قفل را باز کنید و با چرخش صفحه نمایش دست و پنجه نرم کنید.

تمام کار همین بود. از الان به بعد لازم نیست برای عمودی بودن صفحه نمایش گوشی را صاف نگه دارید و همین که این گزینه را فعال کنید، می توانید در هر جهتی با یک دستگاه بی تفاوت به فعالیت خود ادامه دهید.

بر خلاف گوشی های اندرویدی، در iPhone قابلیت قفل صفحه در حالت افقی (Landscape) وجود ندارد اما در iPad می توانید صفحه نمایش را در حالت افقی نیز قفل کنید. در هر حال این قابلیت همانند اکثر قابلیت های دیگر که با Software Update تکامل پیدا کردند، ممکن است تکامل پیدا کند و حالت افقی به آیفون نیز راه بیابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *